Bebeklerin kafa şekli zamanında korunmalıdır!

Günümüzde 4 bebekten birinde kafa şekil bozukluğu-kafa düzleşmesi görülmektedir. Bu duruma neden olan farklı etkenler vardır. Bunlardan en yaygını, daha hamilelik esnasında bebeğin anne karnında aldığı pozisyona göre, başının belli bölümlerinde deformasyon olmasıdır. Bunun dışında, bebeğin yatış pozisyonu da kafa düzleşmesine neden olmaktadır. Ebe ve doktorlar, ani bebek ölümlerini engellemek için bebeklerin sırtüstü yatmasını önermektedirler. Bu önerileri sayesinde ani bebek ölümlerinde ciddi bir gerileme kaydedilmiştir. Ancak bebeğin kafa kemiği o kadar yumuşaktır ki, uzun süreli sırt üstü yatma nedeniyle kafa kemiğinde şekil bozuklukları-kafa düzleşmesi oluşur.

Normal durumlarda bu şekil bozuklukları, bebeğin ilk yıllarında beyinlerinin büyümesi ile az veya çok düzelme gösterebilir. Ancak tam anlamıyla düzgün bir kafa şekli için desteğe ihtiyaç vardır.

Ebeveynler, bebeklerinde kafa düzleşmesinin önüne geçmek için, bebek ölümlerine sebep olabilecek riskli yöntemler uygulamakta; yani bebek, ebe ve doktorların kesinlikle tavsiye etmediği gibi yan veya yüzüstü yatırılmaktadır. Bunun dışında piyasada bulunan, bebeklerin kafa şekillerini koruma amaçlı maske veya yatma gereçleri ise oldukça kötü görünümlü ve hem aile hem bebek için rahatsızlık vericidir.

Theraline Medikal Bebek Yastığı düz kafa sendromunda önleyicidir ve doğumdan itibaren kullanılması önerilir. Almanya üretimli bu bebek yastığının Satış noktalarına buradan ulaşabilirsiniz.