Nedenleri & Tedavisi:

Kafa şeklini belirleyen faktörler arasında genetik özellikler bulunabildiği gibi bebeğin anne karnındaki pozisyonunun ve bebeğin sezaryen veya normal doğumla da ilgili olabilir.

Bu başlangıç durumları daha sonradan ise uygun yatış pozisyonları ile genellikle düzeltilebilir.
Tedavisi öncesinde bu yapının altında başka patolojik nedenlerin olup olmadığı araştırılmalıdır. Genellikle tanıları ilk 6 aylık dönemde konulabilir. Erken tanı konmasının bu konuda tedavi ve uygulamaların başarısını önemli ölçüde arttırır.

Yatış pozisyonlarını düzeltme, egzersiz ve masaj tedavileri en sık uygulanan tedavi yöntemleridir. Altında patolojik nedenleri bulunan şekil bozukluklarının tedavileri ile ilgili ise pediatristler ve fizik tedavi uzmanları ile görüşmek gerekir.

Düz kafa sendromunda erken teşhiş tedavi önemlidir. Çünkü birçok çocuğun kafatası bebek yaşta gelişir ve bir yaşına ulaştıktan sonra tedavi penceresi hızla kapanır yukarıdaki sorunlarla karşı karşıya kalınabilir.

Düz kafa sendromuna önlem olarak birçok uygulama söz konusudur. Bunlardan bir tanesi bebeği değişik zamanlarda yatakta başucunu değiştirerek bir defasında sağ tarafına diğer defasında sol tarafına yatırmaktır. Tabi kafa tasının zıt tarafına yatırdığınız emin olduğunuz sürece işe yarayacak bir yöntemdir. Aynı yöntemi araba koltukları için de uygulayabilirsiniz.